A rendezvényre a belépés ingyenes. A helyfoglalás érkezési sorrendben történik.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a részvétel az előadáson az aktuális járványügyi szabályok szerint történik. Szeretettel várjuk az érdeklődőket.

Az elmúlt években Torockó és gyönyörű népviselete, néptáncai, évszázados hagyományai nagy sikerrel mutatkoztak be erdélyi és anyaországi rendezvényeken egyaránt. A Duna Napon is megcsodálhattuk a páratlan szépségű nemzeti értékeket. Legutóbb a fővárosi Magyarság Házában mutatkozott be Torockó, az élő hungarikum. Közkívánatra legújabb, látványos előadásukat a torockói és környéki közönségnek is bemutatják az alkotók. A nagyszabású összeállítást a magyar kultúra napjának tiszteletére, a helyi Szilas Egyesület hatékony közreműködésével nézhetjük meg, a nagyenyedi Bethen Gábor Kollégium dísztermében. A híres torockói gasztronómiából is „édes ízelítőt” kaphat a hagyományőrző előadás közönsége.
„Alig van bérczes kis honunkban helység, mely természetrajzi, történelmi, de főleg népéleti tekintetben annyi érdekeltséget tudna költeni, mint Toroczkó; alig van hely, mely az észleletre hálásabb tért nyújtana, mint a havasoknak ezen rejtett városkája….” – Orbán Balázs: A Székelyföld leírása.
Torockó Erdély egyik legszebb falva a Torockói-medencében, a Székelykő és az Ordaskő sziklavonulatának szűk, festői szépségű völgyében. Itt nemcsak a legenda szerint kel fel reggelente kétszer a nap, ahogy azt Jókai Mór Egy az Isten című regényében is érzékletesen megörökítette. Az idelátogató maga is megcsodálhatja a természeti jelenséget: a Székelykő sajátos vonulata egy időre eltakarja az éppen felkelő napot, így az másodjára is kibukkan a festői szépségű hegy mögül. A település egyedi, hófehérre meszelt házaival, különleges népviseletével és népművészetével méltán nyert 1999-ben Europa Nostra díjat, és pályázik jó eséllyel a világörökségi címre. Épített öröksége 2017 márciusától kiemelkedő nemzeti érték, 2017 júniusától pedig hivatalosan is hungarikum. A térségben különleges “magyar szigetet” alkotó két egybenőtt erdélyi település, Torockó és Torockószentgyörgy turisztikai és kulturális szempontból is jelentős.
RÉSZLETES MŰSORTERV
A Megnyitó: Deák-Székely Szilárd Levente, Torockó község polgármestere
A rendezvény háziasszonya: Fogarasi Antónia, a Szilas Egyesület elnöke
– Torockó, Erdély gyöngyszeme. Előadó: Csécs Márton esperes, Torockó unitárius lelkésze
– Májai Endre Torockó c. versét előadja: Oprea Larisa Denisa
– Gyulai Pál Az óriásleányka c. költeményét előadják: Veres Dániel és Vlas Raul Gabriel
– Radnóti Miklós Nem tudhatom c. versét előadja: Antal Csilla
– Torockói viseletbemutató zenés kísérettel.
Moderátor: Lassel Ágnes, a Torockói Néprajzi Múzeum igazgatója
– Farsangtemetés és karácsonyi betlehemezés – autentikus torockói népszokások bemutatása
Szereplők: Tulit Tas – futár, Bánó Álmos – Gáspár király, Antal László – Heródes király,
Kiss Bence – pásztor, Man Oszkár – pásztor, Kiss Róbert Ernő – angyal, Csobán Richárd – angyal
– Csűrdöngölő – a Szilas Néptánccsoport és meghívottjainak közös bemutatója
Közreműködik és a jó hangulatról gondoskodik: a magyarlapádi Csegely zenekar
A MAGYAR KULTÚRA NAPJA
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le egy nagyobb kéziratcsomag részeként és jelölte meg dátummal Csekén a Himnusz kéziratát.
Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.
Torockó, a hungarikum
A nagyszabású hagyományőrző előadás révén megismerhetjük Torockót, az élő hungarikumot, és bepillanthatunk a település mai életébe, mindennapjaiba. A látványos és számos érdekességet tartogató viseletbemutatóból kiderül, hogy milyen sokféle jelzésre, milyen összetett kommunikációra volt alkalmas a népviselet, és mennyi mindent elárult a hozzáértő számára a viselőjéről. A néptánc és a torockói gyerekek látványos betlehemes népijáték bemutatója, a kisfilmekkel és fényképekkel színesített helyismereti előadások maradandó élményeket, tartalmas kikapcsolódást nyújtanak.
Társszervező: Szilas Egyesület, elnök: Fogarasi Antónia
Együttműködő partnerünk: Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed
További információk, érdekességek: