Online irodalmi, művelődéstörténeti sorozat a Duna-Ház Facebook-oldalán és honlapján.
88 éve, február 8-án hunyt el Móra Ferenc, a magyar ifjúsági irodalom egyik legkiemelkedőbb és legnépszerűbb alkotója. Rá emlékezünk Marosán Csabával a rendhagyó kisfilmben. A kolozsvári színművész két kisfia bájos közreműködésével adja elő Móra Ferenc Amikor a földön… c. versét, letisztult, különleges hangulatot adva a költeménynek. Az író életéről is sok érdekességet megtudhatunk a szívhez szóló összeállításból, ami a Duna-Ház Facebook-oldalán nézhető meg.
MÓRA FERENC: AMIKOR A FÖLDÖN...
Amikor a földön
Gyermekek zokognak,
Az ég angyalkái
Mind elszomorodnak.
Vidám kacajuknak
Megszegül a szárnya,
Felhőt borítanak
Az ég ablakára,
Bánatos szemükből
Könnyek harmatoznak,
Amikor a földön
Gyermekek zokognak.
Amikor a földön
Gyermekek nevetnek,
Nagy az öröm kéklő
Mezején a mennynek.
Jókedvű angyalkák
Le-lekukucskálnak,
Fellegek nyílásán
Csókokat dobálnak,
Szivárványszalagból
Csokrot kötögetnek,
Amikor a földön
Gyermekek nevetnek.
Móra Ferenc leghíresebb regénye a Kincskereső kisködmön, aminek szívbe markolóan letisztult történetei a mai olvasó szemébe is gyakran könnyeket csalnak. Szegényparaszti családba született. Főhőséhez hasonlóan az ő édesapja, Móra Márton is szűcs volt, míg édesanyja, Juhász Anna kenyérsütő asszonyként dolgozott. A nyomorúságos körülmények ellenére a szülők komoly gondot fordítottak fiaik taníttatására.
Bátyja, a nála tizenöt évvel idősebb Móra István verseket írt, emellett mint tanító dolgozott, és segítette a kisebbik Mórát pályája elején. Móra Ferenc a Szegedi Naplónak hosszabb ideig főszerkesztője, és egészen a haláláig állandó munkatársa is volt. A szegedi városi múzeum felkérésére régészeti ásatásokról írt tanulmányokat, többek között a kunágotai sírokról.
Pályáját versírással kezdte (Az aranyszőrű bárány, Szegénysoron) és később is írt verseket (Könnyes könyv). 1905-ben ismerkedett meg Szegeden Pósa Lajossal, akit a magyar gyermekirodalom klasszikusának is tartanak. Az ő hatására kezdett ifjúsági műveket írni, amelyeket gyerekkori élményei ihlettek, és amelyek a magyar ifjúsági irodalom klasszikusává tették.
Móra Ferenc elbeszéléseiben és regényeiben a parasztság kiszolgáltatottságának egyik legérzékenyebb ábrázolója volt. Szépprózáját kitűnő mesélőkészség, fanyar humor, az élőbeszédet idéző letisztult, közvetlen stílus jellemzi. A Kincskereső kisködmönt 1918-ban írta, a regényt több nyelvre is lefordították, és az egész világot bejárva nagy népszerűségre tett szert, ami máig töretlen.
Olvassuk műveit! Emléke legyen áldott!