A Duna-Ház és a Bethlen Gábor Kollégium családi programja a Mesepadlás sorozat keretében
Idén is nagyszabású Márton-napi vigadalommal és látványos lámpás felvonulással ünnepeltük a jeles napot. A torockói Duna-Ház és a Bethlen Gábor Kollégium közös családi programjára a kollégium óvodásai és kisiskolásai mellett szép számban érkeztek szülők és hozzátartozók is november 11-én délután. A kreatív, ötletes kézműves foglalkozások és zenés-táncos vigasság után következett a nap egyik fénypontja. Sötétedéskor a résztvevők énekelve vonultak föl az iskola körül Márton-napi lámpásaikkal. Az immár hagyományteremtő lámpás felvonuláson több mint háromszázan vettünk részt. Óvodás és kisiskolás csoportok és családjaik felváltva énekeltek Márton-napi dalokat, egyedi, meghitt közösségi élményt teremtve.
A Márton-napi vigadalom színes kínálatában mindenki talált kedvére valót: vidám körtáncok, sok közös éneklés, népdal- és néptánctanítás, tréfás népi játékok, hangszerbemutató, mondókák, csoportokra bontott, látványos és ötletes kézműves foglalkozások szórakoztatták a résztvevőket.
Szórakoztató formában ismerkedhettünk meg a Márton-napi népszokásokkal, valamint a jeles naphoz kapcsolódó történelmi, néprajzi érdekességekkel. Vidám ügyességi és dramatikus játékokkal, Márton-napi mesékkel és mondókákkal elevenítettük fel a legendás Szent Márton életének fontosabb jeleneteit. A kreatív kézműves tevékenységek között természetesen első helyen szerepelt a lámpáskészítés. Az ünnepség hangulatfelelősei Tóth-Bóna Boglárka Luca és Tóth Bence néptáncoktatók, a Petőfi-program ösztöndíjasai, a magyarlapádi Csegely népi zenekar és a Bethlen Gábor Kollégium lelkes pedagógusai voltak.
Semmivel össze nem téveszthető közösségi élmény jellemezte az idei Márton-napi ünnepséget. Ez az összetartozás-élmény működteti a leghitelesebben a Duna-Házat is, ez tölti meg lélekkel a programjainkat. Külön köszönet a Bethlen Gábor Kollégium pedagógusainak szakszerű munkájukért és azért a rengeteg kreatív energiáért, amit az évek során a közös rendezvényeinkre fordítottak.
Örömmel tapasztaltuk, hogy Nagyenyeden, Áprily városában többszázan gyűltünk össze meghitt, életvidám hangulatban megünnepelni Szent Márton napját. Még sok ilyen közös emléket kívánok magunknak. Szeretettel várjuk az érdeklődőket a torockói Duna-Ház további programjaira.
Program:
• 16:00 – Interaktív zenés, táncos műsorok és kézműves foglalkozások a Bethlen Gábor Kollégium dísztermében
• 18:00 – Szabadtéri lámpás felvonulás a kollégium udvarán
Márton-nap
A Tours-i Szent Márton ünnepnapjához, november 11-éhez számos népszokás, néphit kapcsolódik a magyar nyelvterületen is. A Márton-napi népszokások az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejezéséhez és az advent közeledtéhez kötődnek. Másrészt ahhoz a legendához, amely szerint a híresen szerény Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal.
Foglalkozásvezetők: Tóth-Bóna Boglárka Luca és Tóth Bence táncművészek, néptáncoktatók
Vezető pedagógusok: Szakács Mária és Mester Ágnes
Közreműködött: Csegely népi zenekar, Magyarlapád
Résztvevők: a Bethlen Gábor Kollégium óvodásai és kisiskolás diákjai
Együttműködő partnerünk: Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed
Összefoglaló a rendezvényről a Szabadság c. erdélyi közéleti napilapban >>
Összefoglaló a rendezvényről a Maszol c. erdélyi közéleti hírportálon >>
FOGLALKOZÁSVEZETŐK
Tóth-Bóna Boglárka Luca és Tóth Bence táncművészek, néptáncoktatók, a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasai
Mindketten régóta táncolunk. A táncházak, gyermekfoglalkozások megtartásakor fő célunk, hogy megismertessük és megszerettessük a gyerekekkel és felnőttekkel a néphagyományainkat. Munkánk során kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy minél színesebb, élménydúsabb programokat biztosítsunk a résztvevőknek. Fontos számunkra, hogy mindenki azzal az érzéssel érjen haza, hogy kapott valami újat.
MESEPADLÁS
Címszavakban a sorozatról
A Duna-Ház gyerekprogram sorozata, a Mesepadlás komplex szerkezetével az anyanyelvi készségek fejlesztését, a kulturális értékek és a néphagyományok őrzését igyekszik elősegíteni. A sorozat 2017-ben indult a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiummal és a torockói Sebes Pál Általános iskolával szoros együttműködésben. Családi koncertek, interaktív mesés-zenés gyerekműsorok, bábszínházi produkciók, valamint változatos, az évszak népszokásaihoz, néphagyományaihoz kapcsolódó kézműves és dramatikus foglalkozások, népi és ügyességi játékok, népdaltanítás várják a Torockóról és környékéről is szép számban érkező általános iskolás és óvodás közönséget a Mesepadláson.