
Hosszú kényszerszünet után indult újra, online formában legrégebbi, egyben egyik legnépszerűbb sorozatunk, A magyarság története. Dr. Kovács Sándor évadnyitó előadásán az eredetileg kiírt időpontban két – XX. századi történelmünket mélyen meghatározó – évforduló találkozott volna; és emellett az új időpontban sem mentünk el. Szimbolikus jelentőségű, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc, a sztálinista terror elleni lázadás 64. évfordulóján a rendhagyó történelemóra elsősorban az erdélyi unitárius közösség Trianon utáni traumáiról szólt.
A legkisebb magyar történelmi felekezet, az unitárius közösség 1920-as esztendőt követő küzdelmeit ismerteti Dr. Kovács Sándor egyháztörténész A magyarság története c. sorozatában. Szó volt az iskolák elvételéről, az erőszakos elrománosítási kísérletekről és arról a hősies küzdelemről, amelyet a felekezet vívott a fennmaradásért.
Dr. Kovács Sándor ötödik éve sikeres rendhagyó történelemóra sorozata minden évben megújult tematikával várja közönségét. A trianoni diktátum 100. évfordulóján a 2020-as év témája: a legkisebb magyar történelmi egyház ünnep- és hétköznapjai az impériumváltás esztendeiben. Az idei rendhagyó történelemórák – többek között korabeli egyházi beszámolók, naplójegyzetek, bejegyzések alapján – felelevenítik, milyen hatással volt az erdélyi magyar unitárius közösségre a tragikus eseménysor, hogyan élte meg XX. századi történelmünk egyik legnagyobb sorscsapását.
Az 1920. június 4-én a versailles-i Nagy Trianon palotában aláírt békediktátum területe kétharmadával csonkította meg a történelmi Magyarországot, megpecsételve mintegy 3,4 millió kisebbségbe kényszerült magyar sorsát. Az előadásokon Trianon máig tartó emlékezetéről, hatásairól és arról is szó lesz, hogyan viszonyul ma az erdélyi magyarság ehhez a történelmi időszakhoz és következményeihez.
Rendhagyó történelemórák sorozat
AA rendhagyó történelemórák sorozat évenként megújuló tematikájában kiemelt helyett kapott A magyarság története – 1100 év a Kárpát-medencében témakör, ahogy az erdélyi magyar történelem meghatározó korszakai és eseményei is, de 2017-ben a világvallások ösvényein is kalandozhattak a résztvevők. 2019-ben a torockói és torockószentgyörgyi törzsközönséghez igazán közel álló téma került napirendre. Unitárius írók és szellemi vezetők alakját, eseménydús életútját, művelődéstörténeti hatását vizsgálták az előadások. 2020-ban a trianoni diktátum korabeli és máig tartó hatásait unitárius szemszögből követhetik végig az érdeklődők az előadótól megszokott közvetlen, humoros, élményszerű stílusban.
Előadó: Dr. Kovács Sándor egyháztörténész, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet Egyháztörténeti Tanszékének előadótanára
Együttműködő partnerünk: Torockói Unitárius Egyházközség
Az online előadáson a részvétel díjtalan. Szeretettel várjuk az érdeklődőket.
Folyamatosan frissülő információk, érdekességek a sorozat facebook oldalán>>