
Immár hagyomány, hogy a Duna-Ház is csatlakozik a messze földön híres Torockói farsangtemetéshez.
A nagyszabású helyi néphagyományról készült ismeretterjesztő filmet és a Hazajáró sorozat torockói részét vetítettük a jeles napon 13:00 órától a Duna-Házban.
Határtalanul magyar: Farsangtemetés Torockón
Az informatív, humort sem nélkülöző, látványos összeállítás számos érdekes néprajzi adalékkal szolgál a látogatóknak a modern köntösben is továbbélő téltemetésről.
A Székelykő hármas csúcsa alatt elterülő, 2017-ben hungarikummá nyilvánított, Europa Nostra díjas település lakói betelepült székelyek. A farsangtemetés Torockón több száz éves hagyomány, amelyet a mai napig sikerült megőriznie és széles körben népszerűvé tennie a helyi magyar közösségnek, néhány lelkes, fiatal szervezőnek köszönhetően. A szombat délutáni maszkos, maskarás farsangi menet ostoraikat csattogtató betyárokkal, bohócokkal, ördögökkel és népviseletbe öltözött párokkal végigjárja Torockó összes utcáját, majd a főtéri itatónál, a Vajornál a “pap” búcsúbeszéde és a “kántor” helyeslő szavai után az ördögök eltemetik „Farsang Dömét”.
szerkesztő-rendező: Farkas György
magyar ismereterrjesztő film, 26 perc, 2014.
Hazajáró: Torockói-hegység – Az ötödik szék titkai
A méltán népszerű Hazajáró c. sorozat torockói részéből nem csak a túrázni vágyók tudhatnak meg hasznos földrajzi és művelődéstörténeti információkat a turisztikailag is kiemelkedő térségről.
„Alig van bérczes kis honunkban helység, mely természetrajzi, történelmi, de főleg népéleti tekintetben annyi érdekeltséget tudna költeni, mint Toroczkó; alig van hely, mely az észleletre hálásabb tért nyújtana, mint a havasoknak ezen rejtett városkája.” – Orbán Balázs, 1868.
A Hazajáró felkerekedett, hogy gyalogosan, lovaskocsival, drótszamáron és levegőben utánajárjon, vajon ma is érvényesek-e a legnagyobb székely, Orbán Balázs évszázados megállapításai. Azt tudták, hogy az Erdélyi-szigethegység keleti ékessége, a Torockói- havasok természeti értékei – jellegzetes mészkősziklái és szorosai – ámulatba ejtik a természetjárót. De arra is kíváncsiak voltak a film készítői, hogy a környék „népéleti tekintetben” megmaradt-e annyira érdekesnek és magyarnak, mint ahogy Erdély nagy leírója annak idején áradozott róla.
rendező: Vándor Attila, Moys Zoltán
operatőr: Kiss Gábor, Schödl Dávid
szerkesztő: Kenyeres Oszkár
magyar ismeretterjesztő film, 26 perc, 2011.