Vidám családi koncerttel, élményszerű művelődéstörténeti előadással és filmvetítésekkel temetjük a farsangot a Duna-Házban.

Immár hagyomány, hogy a Duna-Ház is csatlakozik a híres torockói farsangtemetéshez, amit ebben az évben március 4-én rendeznek meg. A tréfás télbúcsúztató szertartáson idén is közösen temetjük el “Farsang Dömét” a Székelykő völgyében.
Délelőtt 11 órától Bertóti Johanna előadóművész, költő családi koncertjén a játékos zenebona és a meghitt, gitárral kísért versdalok váltakoznak. A közös éneklés sem marad el. Az önfeledt mulatság kicsiknek és nagyoknak is garantált!
12:30-tól nagy örömünkre ismét a Duna-Házban tart művelődéstörténeti előadást Dr. Kovács Sándor, Rendhagyó történelemórák c. sorozatunk ötletgazdája, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet rektora. Az előadó a farsang és a vallás évszázados kapcsolatát tárja fel, a tőle megszokott élményszerű, kötetlen humoros stílusban.
10 órától népszerű mesefilmeket vetítünk a legkisebbeknek és kísérőiknek, Süsütől a Vízipókon át a kuflikig.
12 órától 12:30-ig Torockóról és a környék turisztikai nevezetességeiről szóló informatív ismeretterjesztő filmeket nézhetnek meg az érdeklődők. A filmvetítés különlegessége: az egybegyűlt közönség választhatja ki, hogy a két film közül melyiket vetítsük le.
RÉSZLETES PROGRAM
Válogatás a közmédia legnépszerűbb magyar mesefilmjeiből
Almából ki, körtébe be – Bertóti Johanna gyerekkoncertje
Ismeretterjesztő filmek a torockói farsangtemetésről és a térség földrajzi-történelmi nevezetességeiről.
(az egybegyűlt közönség választása szerint)
Farsang és vallás – Dr. Kovács Sándor művelődéstörténeti előadása
A farsangi menet indulása a torockói Kriza János Művelődési Ház elől
Filmvetítések az egész családnak a farsangtemetésen
00 Válogatás a magyar közmédia legnépszerűbb mesefilmjeiből
- Süsü, a sárkány kalandjai, bábfilm
- Vízipók – csodapók, animációs mesefilm
- Egy kupac kufli, animációs mesesorozat
- Mazsola és Tádé, bábfilm
- Kérem a következőt, animációs mesefilm
- Mesék Mátyás királyról, animációs mesefilm
Almából ki, körtébe be – Bertóti Johanna gyerekkoncertje
Az interaktív koncerten a fergeteges, játékos zenebona és a meghitt, bensőséges dudorászás jól megfér egymás mellett. A gitárral kísért dalok révén a résztvevők számos helyen megfordulnak, sok izgalmas kalandban lesz részük. Ellátogatnak például az állatok farsangi báljába, elűzik a telet, megismerkednek Teofillal, a leleményes tapírral, és felfedezik, hogy hol lakik a csend. Mindeközben a közös éneklés sem marad el.
Ajánlott korosztály: 4-5 éves kortól
Előadó: Bertóti Johanna énekes, költő, dramaturg, műfordító
Bertóti Johanna szabadúszó előadó, költő, dramaturg, műfordító. A gyerekeknek szóló műfajok kiemelt helyet foglalnak el a munkásságában: amellett, hogy gyerekeknek ír verseket és bábdarabokat, több zenés gyerekműsora van, és gyakran dolgozik gyerekelőadásokban is.
A koncerten elhangzó dalok meghallgathatók Bertóti Johanna Almából ki, körtébe be c. verseskötetének CD-mellékletén is.
Ízelítő Bertóti Johanna dalaiból >>
Ízelítő az Almából ki, körtébe be c. kötetből >>
Ismeretterjesztő filmek a torockói farsangtemetésről és a térség földrajzi-történelmi nevezetességeiről
(az egybegyűlt közönség választása szerint)
- Határtalanul magyar: Farsangtemetés Torockón
(Magyar ismereterrjesztő film, 26 perc, 2014.)
- Hazajáró: Torockói-hegység – Az ötödik szék titkai
(Magyar ismeretterjesztő film, 26 perc, 2011.)
Farsang és vallás – Dr. Kovács Sándor művelődéstörténeti előadása
A vízkereszttől hamvazószerdáig tartó időszakot farsangnak nevezzük. Nagyböjt előtt el is szokás temetni a farsangot maskarás, vidám felvonulás során. Erdély különböző régióiban tulajdonképpen ugyanazt a szertartást játsszák el: a telet jelképező bábut meggyújtják, vízbe dobják, egyszóval elpusztítják. A tél kimúlását elsiratók nagy zajjal ünneplik meg a tavasz közeledtét. Az egyház különféleképpen viszonyult ezekhez a zajos, zenés lakomákhoz. Az előadásból kiderül, mi volt az elmúlt évszázadokban az unitárius egyház álláspontja erről, és hogyan viszonyul ma a farsanghoz.
Előadó: Dr. Kovács Sándor, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet rektora
Közreműködik: Csécs Márton esperes, Torockó unitárius lelkésze
A farsangi menet indulása a torockói Kriza János Művelődési Ház elől
Együttműködő partnereink: Torockói Unitárius Egyházközség, Torockó Község Önkormányzata
A Duna-Ház rendezvényeire a belépés ingyenes. Szeretettel várjuk az érdeklődőket.
A TOROCKÓI FARSANGTEMETÉS
A farsangtemetés Torockón több száz éves hagyomány, amelyet a mai napig sikerült megőriznie a helyi magyar közösségnek, néhány lelkes, fiatal szervezőnek köszönhetően. A hagyomány szerint a maszkos, maskarás farsangi menet ostoraikat csattogtató betyárokkal, bohócokkal, ördögökkel és népviseletbe öltözött párokkal végigjárja Torockó összes utcáját, majd a főtéri itatónál, a Vajornál a “pap” búcsúbeszéde és a “kántor” helyeslő szavai után az ördögök eltemetik „Farsang Dömét”. A vidám szertartásnak számos erdélyi változata van, az egyik leglátványosabb közülük a torockói. A nagyszabású télbúcsúztató ceremóniát Torockón rendhagyó időpontban, a húshagyókeddet követő szombaton tartják.