A torockói Sebes Pál Általános Iskola diákjainak műhelyfoglalkozása a Duna-Házban

Tükröm, tükröm, erősségem, megtalálom a mesében! Friss lendülettel, és a már jól összeszokott csapattal folytatódik az új évben a Tekergő meseműhely sorozat a Duna-Házban. Az idei első találkozás témája a függőség, ami sajnos ezt a generációt is erőteljesen érintő életérzés. Mesebeli utat bejárva vizsgálja meg közelebbről a komplex fogalmat a már összeszokott csapattal Szabó Enikő foglalkozásvezető.
Az egészséges testi-lelki fejlődés fontos alapköve a harmonikus egyéniség kibontakozásának. Fontos, hogy rendszeresen beszéljünk erről: megszelídítsük érzéseinket, a bennünk lakó mesebeli vadlovakat időről időre megsimogassuk, megismerjük és gondozzuk. Januárban a függőség összetett, sokféle jellegét tárja fel a csoport, az őszi alkalom folytatásaként. Remek lehetőségeket teremt mindehhez a népmese, aminek átélésével kipróbálhatjuk erőnket, feltehetjük kérdéseinket, belenézhetünk a mindentudó üveggömbe, és az így megszerzett tudást felhasználhatjuk mindennapjainkban. Mert mesét hallgatni jó, átélni, átérezni pedig még jobb!
A kreatív workshopokon a 10-14 éves korosztálynak kínálunk korszerű drámapedagógiai műhelyfoglalkozásokat. Az 5-7. osztályos generációt érdemben megszólító, kifejezetten rájuk szabott gyerekprogramok nemcsak a szórványmagyar településeken ritkák.
Szabó Enikő foglalkozásvezető személyes hangvételű beszámolója a foglalkozásról: „Amikor a lélek otthon érzi magát, megnyílik és befogadja a szeretetet, leveti a ráaggatott köntöst, és új ruhába öltözik. Mesebeli utunkat tanulság történetek szegélyezik, mesehősök tartanak velünk. Életérzéseket, a kiskamaszkorra jellemző jelenségeket vizsgálunk meg közösen, majd a fogalomhoz társuló érzéseket szelídítjük meg. A cél: önfeledt játék, móka, sok nevetés, az életre nevelés, fejlesztés, harmonikus személyiség kialakítása. Barangoltunk a szegény asszony mellett a poros úton, kalandoztunk az üveghegyen, lovagoltunk az óriás lován, és elértük célunkat: megkaptuk méltó jutalmunkat. Gazdagabbak lettünk, tarsolyunkban sok-sok élmény lapul, köszönet érte!”
Szeptemberben az előítélet fogalmát járta körül a csapat, és világított rá a jelenlétére a mindennapjainkban, az egyik legfordulatosabb mese, a Köcsögkirály alapján. Októberben a függőség komplex, sokféle jellegét tártuk fel. Decemberben pedig a szeretetről szólt a mese. Az adventi találkozáson kicsit kiléptünk anyagias világunkból, és ráhangoltuk lelkünket az ünnepre. Előhívtuk a szeretettel kapcsolatos emlékképeket és érzéseket, a jóságot, a megértést, az együttlét örömét társítva hozzájuk.
A Tekergő meseműhely korábbi foglalkozásai:
• 2022. december 8. – Mese a szeretetről
• 2022. október 20. – A függőség (I. rész)
• 2022. szeptember 22. – Az előítélet
Foglalkozásvezető: Szabó Enikő pedagógus, pszichológus, pszichodráma asszisztens
Közreműködik: Tekergő Meseösvény Közhasznú Egyesület Ι Facebook
A sorozat együttműködő partnere: Sebes Pál Általános Iskola, Torockó
SZABÓ ENIKŐ
személyes ajánlója
A Tekergő meseműhely közös barangolás a mesék világában, kis szigetek felkeresése, ahol jó lenni, madárcsicsergést hallgatni, csörgedező patakocskát, vadvirágos rét illatát beszippantani, végigsimítani a frissen nőtt füvön. Legyen ez a hely, az általunk alkotott mesés helyszín a mi szentélyünk, ahová bármikor elvonulhatunk megpihenni! Ott vannak velünk érzéseink, megélt élményeink, népmeséink alakjai, akik arra ösztökélnek, hogy jó emberekké válhassunk.
A mese a gyerekkor meghatározó része, varázslatos élményt nyújt ebben az életszakaszban. Elősegíti a fantázia fejlődését, bővíti a szókincset, meghitt társas kapcsolatokat teremt. A meseszereplők általi pozitív megerősítés hozzájárul a személyiség kiegyensúlyozott kibontakozásához.